V srpnu 2015 oslaví tiskárna Rock Media dvanáctileté výročí

Plány postavit tiskárnu na břehu Sázavy se začaly rodit už v roce 2002. V té době mělo vydavatelství Stratosféra problémy s tiskovou kvalitou u stávajících tiskáren, velký objem produkce a velice specifické požadavky na rozměr časopisů.

Na soutoku Sázavy a Janovického potoka měl zakladatel Jawy František Janeček skleníky, kde pěstoval veškerou zeleninu pro svoji domácnost. Skleníky byly později zbourány a zůstala pouze budova vodárny patřící slévárně Metazu, která ve vodárně čistila vodu z Janovického potoka a používala jí k chlazení svých tavicích pecí. Pozemek byl přístupný strmou kamenitou cestou, která nebyla sjízdná pro těžkou techniku. Přesto se Antonin Herbeck rozhodl tiskárnu postavit právě zde.

Hala, kde tiskárna sídlí, stojí díky naplavenému a nestabilnímu terénu na patnáctimetrových betonových pilotách. Deska, která je pod rotačkou, je kotvená k dalším pilotům, nezávislých na základech budovy. Celá konstrukce tiskárny si vyžádala díky nepřístupnému a nevhodnému terénu spoustu inovativních řešení. Musely se postavit betonové protipovodňové stěny mezi tiskárnou a Janovickým potokem. Příjezdová cesta srázem od silnice se musela opřít o další betonové piloty, zabetonované do dvacetimetrové hloubky. Díky pevnému termínu, kdy se do tiskárny dovezla rotačka Heidelberg M600, se nesměla stavba opozdit ani o den. 

Díky Michalovi Gujlajevovi, řediteli tisku a Františkovi Skružnému, provoznímu řediteli, se podařilo v srpnu 2003 tiskárnu slavnostně otevřít. Antonin Herbeck, ředitel Rock Media zmiňuje s úsměvem tehdejší reakci konkurence: „Mezi vydavateli se v té době šířila historka od ředitelů konkurenčních tiskáren, že nové tiskárně Rock Media dávají maximálně rok - především díky nezkušenosti a vybavením tiskárny nevyzkoušenou moderní technologií. Letos tiskárna Rock Media oslaví 10 let své úspěšné existence a naše technologie i výběr stroje jsou dokonce v dnešní době finančně daleko výhodnější, než to, co mají jiné tiskárny. Díky menšímu obvodu tiskového válce jsme schopni ušetřit až 9 procent nákladů na papír a tahle úspora je v současné době zajímavá pro spoustu vydavatelů”, podotýká Antonin Herbeck.

Pokud máte zájem o tisk, prosím pošlete Vaši poptávku na:

obchod@rockmedia.cz

Ve fotogalerii si prohlédněte, jak postupovala výstavba tiskárny v roce 2003.